Tym razem USA przeciwko Polsce

Data dodania: 21 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

W dniu 15.04.2015 r. w wystąpieniu dyrektora FBI Jamesa Comeya Polska została zrównana w oczach świata z hitlerowskimi Niemcami i obarczona odpowiedzialnością za Holokaust Żydów.

Stanowisko dyrektora FBI to bardzo ważna funkcja w strukturach administracji centralnej USA. Dlatego jego słowa wygłoszone w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w dniu 15.04.2015 r. z okazji dnia pamięci o Holokauście, odbiły się szerokim echem w świecie.

Dyrektor FBI James Comey mówiąc o sprawach zbrodni wojennej, w jednym szeregu wymienił morderców z Niemiec, Polski i innych, jak np. Węgier.

Na słowa te zareagował zdecydowanie kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda, który wystąpienie Jamesa Comeya określił jako haniebne zakłamywanie historii.

Andrzej Duda stwierdził, m.in. że żadna niewiedza historyczna, żadna ignorancja nie może usprawiedliwiać haniebnego obrażania innych narodów. Naziści to nie byli ludzie znikąd, to nie byli kosmici, nazistami byli Niemcy, a naród polski był ciemiężony podczas II wojny światowej.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że my jako Polacy zostaniemy przeproszeni w sposób bardzo wyraźny, zdecydowany i czytelny dla całego świata przez Jamesa Comeya. 

Do słów tego wystąpienia odniosła się także premier Ewa Kopacz, która stwierdziła, że słowa te są nieakceptowalne, a od urzędników państwowych należy oczekiwać pełnej wiedzy i prawdy historycznej. Dobrym sygnałem jest, że Ambasador USA w Polsce Stephan Mull, stwierdził, że sugestie, iż Polska była w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za Holokaust, nie są stanowiskiem USA, a odpowiedzialność za Holokaust ponoszą wyłącznie nazistowskie Niemcy.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy wysocy rangą urzędnicy lub politycy usiłują zafałszowywać historię czyniąc z nas Polaków współodpowiedzialnych za zbrodnie II wojny światowej. Pomijając kampanię prezydencką należy wyrazić uznanie dla stanowczej reakcji Andrzeja Dudy. Winniśmy to tym wszystkim, którzy przez wiele lat okupacji narażali życie ukrywając Żydów, tym, którzy oddali życie swoje i całych rodzin za pomoc Żydom w okresie okupacji. Wiele takich przypadków znanych jest również na naszej zaklikowskiej ziemi i najbliższej okolicy.

Andrzej Duda proponuje powołanie specjalnej komórki prawnej przy Prezydencie RP, która będzie zajmować się monitorowaniem przypadków fałszowania prawdy historycznej i wytaczać stosowne procesy ich autorom.

Przypadki fałszowania historii Polski są pokłosiem zaniechań kolejnych rządów RP, zwłaszcza po roku 1990, w kształtowaniu wizerunku RP na arenie międzynarodowej oraz przedstawianiu prawdy historycznej. Brak jest systemowych, trwałych mechanizmów w tym przedmiocie, a reakcja na takie przypadki odbywa się niejako na zasadzie histerii.

Być może pomysł Andrzeja Dudy poszerzony o stałe elementy promocji historycznej RP może przynieść zmianę w postrzeganiu Polski i jej historii, o co niestety musimy po ponad 70 latach nadal walczyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code