Uroczysty jubileusz – 450 lat Zaklikowa

Data dodania: 30 marca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 4 komentarze

Zaklików to miasto o długiej historii. W bieżącym roku 2015 przypada 450 rocznica lokacji Zaklikowa. Nazwa Zaklików wzięła się od nazwiska założyciela – Stanisława Zakliki, kasztelana połanieckiego. Na sejmie w Piotrkowie dnia 9 kwietnia 1565 roku król Zygmunt August wydał przywilej, który zezwalał na założenie na gruntach wsi Zdziechowice miasta na prawie magdeburskim. Lokacja odbyła się na „surowym korzeniu”, czyli od podstaw.

Z okazji 450 – lecia lokacji Miasta Zaklików Burmistrz Zaklikowa wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaklikowie zaplanowali kilkudniowe uroczyste obchody tego szczególnego dla mieszkańców Zaklikowa wydarzenia.

Uroczyste obchody będą trwały od dnia 8 kwietnia do 15 kwietnia 2015 r.

Według Dyrektora GOK w Zaklikowie Waldemara Żelaznego, wykonującego również zadania reklamy i promocji Zaklikowa, szczegółowy opis poszczególnych imprez z krótką charakterystyką mających odbyć się wydarzeń i osób biorących w nich udział, będzie przedstawiany na bieżąco na stronie www.gokzaklikow.pl

Do wzięcia udziału w tych uroczystych obchodach do Zaklikowa przybędzie wiele znanych w świecie kultury i sztuki osób, które otrzymały specjalne zaproszenia od Burmistrza Zaklikowa Zdzisława Wójcika oraz Dyrektora GOK Waldemara Żelaznego.

Poniżej przedstawiamy ogólny kalendarz zaplanowanych uroczystości i imprez podany przez GOK w Zaklikowie. 

8 kwietnia 2015 r.

Godz. 15.30

„Moje Miasto Zaklików” – wernisaż wystawy prezentującej dorobek twórców pochodzących z Zaklikowa. Swoje prace zaprezentują: Grażyna Sapalska, Zenon Pachla, Magda Sieczkoś, Ewa Głowiak, Izabela Pataraniak, Agnieszka Pąk, Andrzej Wysocki – malarstwo,  Krzysztof Misiak – kowalstwo artystyczne oraz Elżbieta Bryła i Wanda Miękina – haft krzyżykowy.

Godz. 17.00

„Dziedzictwo kulturowe miasta Zaklików” – panel dyskusyjny. W programie: prof. Ryszard Szczygieł (UMCS) – „Lokacja Zaklikowa w świetle najnowszych badań”, prof. Marek Mądzik (UMCS) – „Włodarze Zaklikowa”, Ewelina i Marcin Gruszczyńscy (Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki, Rzeszów) – Z dziejów konserwacji kościoła św. Anny. Panel prowadzi Sylwester Piechota.

9 kwietnia 2015 r.

Kościół pw. Św. Trójcy, godz. 15.00

Msza św. Jubileuszowa w intencji mieszkańców Zaklikowa z udziałem pocztów sztandarowych  szkół i organizacji społecznych, działających na terenie naszej gminy. Mszy Św. przewodniczy JE Biskup Sandomierski Krzysztof  Nitkiewicz.

Rynek, godz. 16.30

Odnowienie lokacji miasta – inscenizacja historyczna z udziałem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W zaklikowskim parku już od godzin południowy zostanie rozbite miasteczko rycerskie. Pojawi się też król Zygmunt August i Stanisław Zaklika. Będzie można obejrzeć musztrę, tańce dworskie oraz pokaz walk rycerskich. Na zakończenie inscenizacji fotograficy  wykonają zbiorowy portret miasta na pamiątkę tego historycznego wydarzenia.

GOK, godz. 17.30

Jubileuszowa gala połączona z uroczystą Sesją Rady Miejskiej Zaklikowa z udziałem gości zaproszonych.

W trakcie uroczystości Przewodniczący Rady Miejskiej i  Burmistrz Zaklikowa wręczą osobom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta, okolicznościowe dyplomy i medale. W części muzycznej – prawykonanie  utworów specjalnie napisanych i skomponowanych na tę uroczystość.

10 kwietnia 2015 r.

GOK, godz. 17.00

„Zaklików znany i nieznany” – spotkanie  z regionalistą  Ryszardem Polańskim oraz prezentacja zdjęć dawnego Zaklikowa ze zbiorów R. Polańskiego i Magdaleny Kościk.

GOK, godz. 18.00

Wieczór autorski poety Józefa Polańskiego. Pan Józef to najstarszy mieszkaniec naszej gminy. Wiersze, które pisze od kilku lat, usłyszymy w wykonaniu Marii Janik, Małgorzaty Chrząstowskiej i Andrzeja Grzyba.

11 kwietnia 2015 r.

GOK, godz.15.00

„Zaczarowany Zaklików” – rozstrzygnięcie konkursu literacko – plastycznego oraz wernisaż wystawy „Zaczarowany Zaklików”.  Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac autorów w różnym wieku.

GOK, godz. 17.00

„Zaklikowskie smaki” – prezentacja tradycyjnych specjałów miejscowej kuchni i spiżarni. W trakcie pokazów rozegrany zostanie I Zaklikowski Turniej Nalewek o puchar Burmistrza Zaklikowa. Regulamin i szczegółowe informacje udziela Andrzej Grzyb tel. 15 87 38 402.

12 kwietnia 2015 r.

GOK, godz.17.00

„Podwójny Jubileusz” – spotkanie par obchodzących złote gody. Burmistrz Zaklikowa odznaczy16 par  małżeńskich z naszej gminy, które świętują 50 lat pożycia małżeńskiego w roku Jubileuszu miasta.

GOK godz.18.00

„Z hejnałem krakowskim w Zaklikowie” – koncert znanego poety i pieśniarza, barda Piwnicy Pod Baranami Leszka Długosza. Po raz pierwszy w Zaklikowie artysta zaprezentuje się z pełnym koncertem wraz z zespołem.

13 kwietnia 2015 r.

GOK, godz. 17.00

„Nowa sztuka” – spotkanie z Justyną Posiecz – Polkowską i Mateuszem Bartyzelem.  Oboje należą do grona młodych artystów zaklikowskich, którzy już osiągnęli sukces zawodowy.

GOK, godz. 18.00

Koncert młodzieżowych zespołów muzycznych z Zaklikowa.

14 kwietnia 2015 r.

GOK, godz.11.00

„Bitwa historyczna” – turniej wiedzy krajoznawczej i historycznej z udziałem szkół gminy Zaklików z okazji Jubileuszu miasta. Celem turnieju jest poznanie historii miasta, jego zabytków i walorów krajoznawczych.

GOK, godz.17.00

„Zaklików jest piękny o każdej porze” – Spotkanie fotografików i miłośników fotografowania, prezentacje autorskie. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią fotografować do prezentacji swoich zdjęć oraz dyskusji na temat technik fotografowania.

15 kwietnia 2015 r.

GOK, godz.10.30

„Najmłodsi dla Zaklikowa” –  popisy artystyczne przedszkolaków i wspólna zabawa. W zabawie wezmą udział dzieci z przedszkola i klas I – III SP.  Najmłodsi artyści będą prezentować się na scenie GOK-u wykonując piosenki lub wierszyki a całość zakończy wiosenna zabawa.

Godz. 18.00

„Czy Zaklików ma przyszłość?” –  panel dyskusyjny na temat szans i możliwości rozwoju miasta i gminy Zaklików. Zapraszamy mieszkańców  do wzięcia udziału w dyskusji.

W ramach przygotowań do uroczystych obchodów i przyjęcia zaproszonych gości zadbano również o polepszenie wizerunku budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie.

1

 1. xyz

  Program świetny tylko czy Dom Kultury jest miejscem do organizacji Zaklikowskiego Turnieju Nalewek?
  I jak się to ma do misji placówek kulturalnych i oświatowych? Czy pan redaktor z racji prawa rozpatrywał ten punkt?

  Reply
 2. miłośnik poezji

  Oj, jak Jędrzej Maślak wiersza trzaśnie. Aż strach się bać. Tylko żeby krótki był.

  Reply
 3. katarzynka

  zapowiada sie całkiem ciekawie , chetnie przyjde na koncert pana Długosza oraz walki rycerskie . Bardzo fajny pomysł z tymi obchodami , dodałabym jeszcze jakis koncercik dla młodszego pokolenia np mozil czy brodka 😀

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code