Uwaga na oszukańcze wezwania

Data dodania: 13 lipca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Jeden komentarz

Można by pomyśleć, że na oszukańcze praktyki niektórych osób i firm usiłujących doprowadzić nas do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nie ma już skutecznej metody. 

Praktyką stało się ignorowanie nadsyłanych na nasze konta mail’owe przeróżnych wezwań do zapłaty, korekt płatności, rzekomo niezapłaconych faktur i innych wiadomości mających na celu wyciagnięcie od nas pieniędzy.

W przypadku jednak otrzymania korespondencji papierowej sytuacja przestaje być zabawna. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich wezwań przedsądowych; faktycznych czy też fikcyjnych, lub też sądowych nakazów zapłaty wydanych w postępowaniu upominawczym.

Na tak otrzymane pismo, pomimo, iż zawiera wyłącznie nieprawdę musimy jednak zareagować, a zwłaszcza na nakaz zapłaty. Odstąpienie od wniesienia sprzeciwu w ustawowym terminie wiąże się z uznaniem roszczenia określonego tym nakazem i obowiązkiem zapłaty, choćby zobowiązanie po naszej stronie nigdy wcześniej nie istniało.

Praktykę taką na szeroką skalę stosuje firma mająca swoją siedzibę w Gdańsku, która w nazwie określa siebie jako Kancelaria Prawna.

Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Zaklikowa (pragnący zachować anonimowość), który otrzymał przedsądowe wezwanie do zapłaty na kwotę 4500,00 zł.

Kancelaria prawna stosując szereg podstępnych zabiegów  usiłowała doprowadzić mieszkańca Zaklikowa do tego aby z kwoty 4500,00 zł. zapłacił tylko dobrowolną kwotę 750,00 zł. za rzekome naruszenie praw autorskich i bezprawne rozpowszechnianie filmu o charakterze erotycznym.

Rzekoma kancelaria prawna posługuje się pismami z szatą graficzną przypominającą do złudzenia pismo urzędowe, wskazuje, że dane, na podstawie których dochodzi roszczenia, wynikają z ustaleń policji w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Powiatową Policji w Olsztynie nr sygn. akt I Ds. 1180/14. Ponadto firma dysponuje i posługuje się pełnymi danymi osobowymi w tym imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania oraz wypełnionym już blankietem wpłaty gotówkowej.

Zaklikowianin po stosownych konsultacjach prawnych zdecydował się na nieodkładanie sprawy do kąta jako bezpodstawnej, lecz na złożenie w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury i to było przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.

Okazało się, że Wydział VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzi śledztwo nr VI Ds. 74/15 dotyczące przestępczej działalności tej kancelarii w sprawie usiłowania oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, gdzie pokrzywdzonych z terenu całej Polski jest blisko 1400 osób.

Wiedza o toczącym się śledztwie jest dowodem na to, że pieniądze są bezpieczne, a sen może już być spokojny.

  1. mieszkanka

    ja też dostałam to pismo , prawda jest taka że jak poszłam na zaklikowski posterunek to odesłali mnie do prokuratury w Gdańsku, prokuratura w Gdańsku w telefonicznej rozmowie kazała złożyć zawiadomienie w zaklikowskim posterunku . i tak zaklikowscy stróże prawa odesłali mnie do stalowej woli a stalowowolscy WYŚMIALI i kazali to olać. A PRZECIEŻ TYLE SIĘ MÓWI O WYŁUDZANI PIENIĘDZY a prawda jest taka ze każdy policjant patrzy żeby to odepchnąć od siebie. POWODZENIA DLA WSZYSTKICH KTÓRYCH TO DOTYCZY

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code