Uwaga na oszustów telefonicznych

Data dodania: 11 stycznia 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 3 komentarze

Dostajecie głuche telefony z kierunkowych 232, 255 albo 245. Nie oddzwaniajcie! Stracicie setki złotych!

Zazwyczaj wygląda to tak: dzwoni to nas numer zaczynający się od kierunkowego 232, 245, 255 lub 243. Pojedynczy sygnał i koniec. Co robimy? Oddzwaniamy. I tracimy setki a czasem tysiące złotych! Uwaga! To nowy sposób oszustów na wyciąganie od nas grubych sum!

Głuche telefony z Afryki zdarzają się na Śląsku coraz częściej! dzwonią do nas numery z Somalii (+252), Republiki Kongo (+243), a także z Wybrzeża Kości Słoniowej (+255) i kilku innych afrykańskich krajów. Zazwyczaj – wykorzystując inne strefy czasowe – oszuści dzwonią do nas w środku nocy. Rano widzimy nieodebrane połączenie z dziwacznym numerem kierunkowym i zazwyczaj bez namysłu oddzwaniamy. A potem przychodzi do nas astronomiczny rachunek za komórkę!

Dzwonią do nas oszuści – jednak nie personalnie, a za pomocą komputerowych programów, które losowo wybierają zarejestrowane w Polsce numery telefonów komórkowych. Oszuści liczą, że ktoś oddzwoni i w ten sposób nabije sobie bardzo wysoki rachunek za połączenie, a oszustom – kieszeń.

Co więcej – oszuści liczą także na to, że oddzwonimy, bo ich automaty dzwonią z kierunkowych bardzo podobnych do polskich miast. Numery zawierające na początku 32, 22 czy 43 mogą sprawiać wrażenie, że oddzwaniający myśli iż kręci numer do Katowic czy Warszawy. Niestety – dzwonimy za przysłowiowe siedem mórz i tracimy ogromne pieniądze.

Policja dostaje coraz więcej tego rodzaju zgłoszeń o telefonicznym naciągactwie i oszustwach. I przestrzega przed lekkomyślnym oddzwanianiem. Numery kierunkowe – a także całe numery telefonów jakie do nas dzwonią, lepiej wcześniej sprawdzić w internetowej wyszukiwarce.

Źródło: www.tvs.pl, autor TVS/WZ 10.01.2016

Te numery dzwonią też na podkarpacie. Nie oddzwaniajmy na nieznane numery, jeżeli ktoś ma do nas interes to zadzwoni drugi i trzeci raz.

 1. pit114

  Znam kilka osób które w ten sposób reagują. Na szczęście mają telefon na kartę i wiele nie mogą stracić gdyby coś podobnego się przydażyło.
  Ostatnie zdanie mówi wszystko.

  Reply
 2. Tix

  Jaką korzyść mają z tego oszuści ? Przecież naliczone kwoty za połączenie, pobiera operator sieci w której mamy telefon.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code