W jedności siła

Data dodania: 3 lutego 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 2 komentarze

O tym, że w jedności siła wiedzą mieszkańcy Agatówki, którzy bronią swoich posesji przed odizolowaniem od świata.

Grupa kilkunastu mieszkańców Agatówki podjęła się próby uchylenia decyzji administracyjnej wydanej przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli o budowie na wysokości ich posesji ekranów akustycznych, które mają chronić ich posesje przed nadmiernym hałasem dochodzącym z drogi krajowej nr 77.

Decyzja taka nie byłaby zła, gdyby nie przekonanie tych osób, że będzie ona działała wyłącznie na ich niekorzyść.

Wniosek złożony do Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli o wznowienie zakończonego już postępowania i zmianę decyzji poprzez odstąpienie od budowy ekranów akustycznych na wysokości posesji spotkał się z odmową.

Wobec tego mieszkańcy Agatówki wystąpili z tym problemem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu. Problemem dla nich jest nie tylko sama budowa ekranów akustycznych, lecz przede wszystkim konieczność ich codziennej obsługi, o czym dowiedzieli się praktycznie w „ostatniej chwili”.

Decyzja ta de facto nakłada dodatkowe obowiązki, gdyż obsługa ekranów sprowadza się do tego, iż aby wyjechać z terenu posesji lub na nią wjechać każdy mieszkaniec Agatówki, przed którego posesją stoi ekran akustyczny, musiałby za pomocą „korby” otworzyć sobie „wjazd” a następnie go zamknąć.

W projekcie nie przewidziano ponadto postępowania na wypadek awarii tej technologii XXI wieku. Pozostawianie natomiast ekranów akustycznych „otwartych” wg. ocen specjalistów nie będzie spełniało ich roli tj. ochrony środowiska. Zainteresowani podnieśli również argument, iż taka technologia nie została nigdzie zastosowana w całym ciągu drogi krajowej nr 77.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu uchyliło skarżone postanowienie i cofnęło sprawę do Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli celem ponownego rozpatrzenia.

Mieszkańcy Agatówki zjednoczyli swoje siły i mają szansę na powodzenie ich obrony przed „technologią XXI wieku”. Bardzo wiele zależy tu od decyzji Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli a także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Z czysto praktycznej oceny sytuacji można wnioskować, że mieszkańcy Agatówki mają szansę na udowodnienie, że nikt nie powinnien  być uszczęśliwiany na siłę.

 1. krajanka

  Mogą zrobić:
  1. cichą nawierzchnię
  2. ograniczenie prędkości do 40 w terenie zabudowanym
  3. fotoradar

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code