Wycinka drzew bez zezwolenia

Data dodania: 12 stycznia 2017 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Najważniejsze zmiany dotyczą zezwoleń na usunięcie drzew oraz sposobu i wysokości naliczanych za to opłat. 

Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie już obowiązku posiadania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących na nieruchomościach należących do osób fizycznych, usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zniknął także obowiązek posiadania zezwolenia na usunięcie drzew o obwodach do 100 cm dla gatunków szybkorosnących, takich jak wierzba, topola, kasztanowiec zwyczajny, klon srebrzysty, klon jesionolistny, robinia akacjowa, platan klonolistny a także do 50 cm dla pozostałych gatunków, bez względu na cel usunięcia i formę własności gruntu, z którego jest usuwany. 

Zmianie uległa także wysokość opłat za usunięcie drzew lub krzewów oraz sposób ich naliczania. Stawka opłaty dla drzew wynosi 500 zł, a dla krzewów – 200 zł. Kwota opłaty za usunięcie drzewa jest ustalana poprzez mnożenie stawki opłaty i obwodu pnia wyrażonego w centymetrach. Obwód do określenia opłaty będzie mierzony na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu. W przypadku krzewów będzie to mnożenie stawki opłaty i powierzchni krzewów w metrach kwadratowych. 

Rada Miasta może w formie aktu prawa miejscowego zmienić stawki opłaty a także zwiększyć katalog przypadków zwolnionych z konieczności posiadania zezwolenia na wycięcie drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code