Wyjazdowe święta

Data dodania: 30 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Już od piątku i przez kolejne dni weekendowe, jak co roku, spodziewany jest wzmożony ruch na drogach. Wiele osób ruszy w trasę aby odwiedzić groby swoich bliskich.

W związku z tym zwiększy się również ilość patroli policyjnych na drogach oraz wokół cmentarzy. Policja, która czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu apeluje o wzmożoną ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Policjanci będą kontrolować prędkość pojazdów, stan techniczny m.in. stan ogumienia a także sposób przewożenia dzieci. Szczególny natomiast nacisk będzie położony na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców, w następnej kolejności osób stwarzających realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego np. znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzania na trzeciego, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu, wyprzedzanie na liniach ciągłych.

Z ocen policjantów wynika, że bardzo często do wypadków dochodzi na ostatnich kilkudziesięciu lub kilkunastu kilometrach przed dojazdem do celu. Następuje wtedy odprężenie po trudach podróży a jednocześnie daje o sobie znać zmęczenie i co za tym idzie osłabienie wymaganej koncentracji, często też kierowcy na tym ostatnim odcinku przyspieszają.

Według policyjnych statystyk, w tym samym okresie ubiegłego roku na polskich drogach zaistniało 338 wypadków, w których śmierć poniosło aż 38 osób, natomiast 410 zostało rannych.

W trakcie poruszania się po drogach, czy to pieszego czy kołowego, stosujmy się również do zasady  wynikającej z art. 4 Prawa o ruchu drogowym tzw. „zasady ograniczonego zaufania” w stosunku do innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code