Zaklikowski cmentarz oddany w administrowanie

Data dodania: 26 października 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 9 komentarzy

Cmentarz parafialny w Zaklikowie został oddany w administrowanie firmie spoza Gminy Zaklików.

Informacja o tym ukazała się na stronie Urzędu Miejskiego w Zaklikowie:

Informujemy, że w dniu 20.10.2015 r. między Proboszczem Parafii w Zaklikowie ks. Henrykiem Krzyżanowskim a Panem Zbigniewem Zacharskim podpisana została umowa o przekazanie cmentarza parafialnego w administrowanie firmie Step.

Umowa podpisana została w obecności Burmistrza Zaklikowa Zdzisława Wójcika oraz przedstawicieli Rady Parafialnej Pana Sylwestra Piechoty oraz Mirosławy Winiarczyk.

Podpisanie umowy odbyło się po wcześniejszych konsultacjach z Radą Parafialną. W najbliższym czasie przekazane zostaną szczegółowe informacje dotyczące opłat oraz zasad wprowadzonych przez Administratora i uzgodnionych z ks. Proboszczem oraz Radą Parafialną.

Źródło: www.zaklikow.pl

 1. pik...on

  Zapomniałem na tej stronce spytać… bez epitetów… .
  GDZIE SIĘ PODZIAŁ DZWON „sygnatórka” Z NAD BRAMY CMENTARNEJ …Widzieliśmy go po raz ostatni w listopadzie ubiegłego roku…. .
  CZYŻBY proboszcz ODDAŁ ZNÓW DO NAPRAWY I RENOWACJI …Dobry i nieużywany dzwon. .Może Rada Parafialna rozwiała by plotki, że został sprzedany ..jak to w końcu jest z tym(i) dzwonami z naszej parafii … najpierw było słychać je z 5-7 kilometrów a teraz ledwo z pół kilometra.. .Oświećcie mnie bo już nie wiem komu wierzyć.. .

  Reply
 2. pik...on

  Moim zdaniem cmentarz Zaklikowski … powinien być cmentarzem KOMUNALNYM a nie „prywatnym” …. ranczem kuzyna Krzyż…a ..now…wski..ego.. Tyle w tym temacie… .

  Reply
 3. ha-ber

  Od dawna problemem dotyczącym cmentarza w Zaklikowie było: ogromne zaśmiecenie samego cmentarza i okolic za ogrodzeniem, brak dokumentacji i problem z wyszukiwaniem grobów przez odwiedzających groby rodzinne, no i kwestia opłat za pochówek i inne opłaty niezbędne do utrzymania porządku na cmentarzu.
  Aktualnie nowy administrator, czyli firma Step,którą reprezentuje pan Zbigniew Zacharski, dzielnie porządkuje sam teren cmentarza, jak i ewidencję grobów. Dobrze się stało, że wreszcie zapanuje na tym cmentarzu porządek. Oczekujemy na dobre zmiany.

  Reply
 4. Kolo

  Moim skromnym zdaniem dobrze się stało. Za bałagan i śmieci na cmentarzu i w jego okolicy winni są ludzie. Wszystko co było niepotrzebne na grobach to fru pod płot. wielokrotnie zaobserwowałem takie zdarzenia. A wystarczyło to zabrać ze sobą do domu. Miałeś człowieku siłę i czas przynieś znicz czy kwiaty więc zabierz to co zużyte i nie potrzebne ze sobą. Nie umiesz tego zrobić to płać za to komuś kto to za ciebie zrobi.

  Reply
 5. drapciuch

  Dlaczego zaklikowscy parafianie zostali postawieni przed faktem dokonanym , dlaczego pleban nie podał żadnego ogłoszenia o powyższym fakcie , tylko czyta się z ogłoszeń obok cmentarza i podany jest cennik usług pogrzebowych . Zaklików to nie metropolia żeby obowiązywały takie ceny ,a rada parafialna nie może decydować za ogół ,dla mnie nie mają żadnej mocy prawnej bo wybrani są nielegalnie , a pleban jak nic nie potrafi zrobić to niech odejdzie stąd.

  Reply
 6. megiii

  to ksiadz powinien zaplacic za to z kasy ktora bierze za pogrzeby msze za zamrlych wypominki i miejsca na cmentarzu. a nie żerować na ludziach.

  Reply
 7. Jacek

  Jeśli ktoś oczekuje, że członkowie Rady Parafialnej zajmą się porządkiem na cmentarzu ( ma się rozumieć społecznie ?) to najpierw powinien sobie uświadomi z czym to się wiąże.
  1. Wywóz śmieci i zapewnienie na nie pojemników co może kosztować od 20 do 50 tys. zł rocznie,
  2. Zatrudnienie dwóch pracowników do sprzątania cmentarza, pilnowania firm montujących pomniki i grobowce na cmentarzu, obsługę pochówków, pobierania opłat, pielęgnacji drzew.
  3. Prowadzenie kancelarii cmentarza w zakresie ksiąg cmentarnych i ewidencji miejsc pochówków, prowadzenie księgi podatkowej, rozliczanie podatku VAT z Urzędem Skarbowym, rozliczenia z ZUS, dochodzenie od opornych zaległych opłat za korzystanie z cmentarza ( prowadzenie cmentarza przez parafię jest działalnością gospodarczą z wszystkim z tego tytułu konsekwencjami).
  W zamian za te obowiązki większość parafian z pewnością będzie oczekiwać, że opłat za cmentarz nie będzie lub będą symboliczne. Liczba członków Rady Parafialnej to nie 40 ale kilkunastu. Mimo, że poświęcają bezinteresownie swój osobisty czas na wspieranie parafii, pozyskują środki zewnętrzne na odrestaurowanie zabytków kościelnych ( ponad 1.2 mln zł na kościół Św. Anny), zabiegają o rozwiązanie choćby problemu porządku na cmentarzu, to w zamian spotykają się z pomówieniami i zniesławieniami oraz żądaniami aby jeszcze społecznie obsługiwali cmentarz. Ataki te kierowane są przez osoby, które palcem nie kiwnęły w sprawie wsparcia parafii, które nie przekazały nawet złotówki datku na parafię. Osoby takie nie mają moralnego prawa formułowania takich żądań. Pokaż mi „pozytywny” skan zaświadczenia potwierdzający ile wpłaciłeś na remont kościółka Św. Anny to wówczas będziesz miał prawo oceniać jak są wydatkowane twoje pieniądze. Najłatwiej stać z boku i krytykować. Jak to jest charakterystyczne dla naszego zaklikowskiego środowiska ?

  Reply
 8. pozytywny

  Nikt z Zaklikowa lub naszej gminy nie był wystarczająco dobry aby zająć się porządkiem ? A właściwie to po co mamy tylu członków RADY PARAFIALNEJ chyba około 40-tu ,Może by tak się wziąć do roboty kochana RADO?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code